Market Raflarının Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Market Raflarının Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Market Raflarının Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Market Mağaza temizliği yapılan işin şekline göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla market raflarının işlev gösterdiği bölümlere göre kullanılan temizlik ürünü ve temizleme şekli farklılık göstermektedir.

Çalışma saatlerinde fazlasıyla yoğun olan market mağazaları genellikle mağazanın temizliğini mağaza açılmadan önce yaparlar. Yapılan günlük temizlik eyleminin büyük bir kısmı raf temizliği oluşturmaktadır.

Açık gıda sunumu yapılan market rafları, örneğin manav rafları, et kasap raflarının temizliğinde kullanılan ürünler mümkün olduğunca az kimyasal içermeli ve sonrasında tamamen temizlik malzemesinden arındığından emin olunmalıdır. Ayrıca rafların temizliği hem müşteri memnuniyeti hem de hijyen için gün aşırı yapılamasa da hafta içerisinde sıkça tekrar edilmelidir.

Kapalı gıda, temizlik ürünleri, ambalajlı ürünler vb. ürünlerin bulunduğu market rafların temizlenmesi ise her gün çalışma saatleri öncesi yapılan temizlik sırasında yapılmalıdır. Temizlenecek rafın yapımında kullanılmış olan malzemenin özelliğine göre en uygun temizlik ürünü tercih edilmelidir. Ayrıca üzerindeki ürünlerden oluşabilecek lekeleri ve tozları güzelce arındırmak gerekmektedir.